Jak wygrać z otyłością?

woman doing yoga near the sea


Na przestrzeni ostatnich lat zarówno w Polsce, jak i na całym świecie panuje moda na odchudzanie. Większość „cudownych diet” oraz programów treningowych , które możemy znaleźć w Internecie tworzonych jest jednak przez amatorów. Stosowanie się wyłącznie do modnych wskazówek rzadko jest w stanie pomóc w walce z nadwagą osobom naprawdę otyłym.

Czym jest otyłość?

Mianem otyłości określamy patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które przekracza jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Zbyt duża ilość zmagazynowanego tłuszczu grozi bardzo niebezpiecznymi skutkami dla zdrowia, a nawet śmiercią. Osoby otyłe cierpią na szereg chorób, takich jak: choroby serca, nadciśnienie tętnicze, problemy z krążeniem, cukrzycę, a także choroby układu pokarmowego gdzie. Leczeniem tej grupy schorzeń zajmuje się odrębna dziedzina medycyny- Bariatria.

Jak zdiagnozować otyłość?

Głównym wskaźnikiem umożliwiającym zdiagnozowanie otyłości jest BMI- Body Mass Index. Aby obliczyć wysokość powyższego miernika należy podzielić  masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach, podniesiony do kwadratu. Jeśli wysokość wskaźnika przekracza 30 oznacza to I stopień otyłości.

blonde woman training outdoors

Sposoby walki z otyłością

Otyłość jest bardzo niebezpieczna dla funkcjonowania organizmu, dlatego też koniecznie należy z nią walczyć. Osoby z nadwagą powinny absolutnie wyłączyć ze swojej diety fast foody, słodycze oraz gazowane napoje i zmienić swoją dietę na zdrowszą i bardziej regularną. Niezbędne jest również wprowadzenie aktywności fizycznej, na początek najbardziej wskazany jest  sport małokontuzyjny np. pływanie. Z czasem można zacząć wykonywać bardziej intensywne ćwiczenia odchudzające.

Osoby, których poziom otyłości osiągnął skrajny poziom powinny rozważyć poddanie się chirurgicznemu zabiegowi. Oczywiście samo wykonanie zabiegu nie oznacza wygranej z otyłością https://pl.wikipedia.org/wiki/Od%C5%BCywianie. Operacje bariatryczne prowadzą jedynie do ograniczenia ilości przyjmowanych pokarmów, albo do wyłączenia z użycia części przewodu pokarmowego. Decyzję o konieczności przeprowadzenia takiej operacji poprzedzają: bardzo staranny wywiad medyczny, konsultacje z lekarzem, szereg badań medycznych, a nawet konsultacja psychiatryczna. Najważniejsze jest psychiczne przygotowanie pacjenta, że po przeprowadzeniu zabiegu jego żołądek nie będzie już w stanie przyjmować tak dużych ilości pokarmu, więc będzie on musiał znacznie ograniczyć ilość spożywanego jedzenia.

Leczenie otyłości to żmudny i skomplikowany proces. Osoba, która chce z nią wygrać  musi uświadomić sobie, jak wiele niebezpieczeństw niesie ze sobą nadmiar kilogramów, zachować silną wolę i konsekwentnie dążyć do utraty wagi.

Rate this post