Alergeny mogą być zawarte w ślinie, skórze, sierści, piórach i moczu zwierząt. Mikrocząsteczki łatwo unoszą się w powietrzu i dostają się do dróg oddechowych, na skórę i śluzówki (w tym spojówki oczu). Niektóre z antygenów utrzymują się w środowisku (na ścianach, sufitach, w ubraniach) przez dłuższy czas (nawet latami) od zniknięcia zwierzęcia z domu.
Uwaga: Chociaż posiadanie akwarium uznaje się za stosunkowo bezpieczne, należy pamiętać, że alergeny mogą znajdować się w suchym pokarmie dla ryb a wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni.
W przypadku udokumentowanej alergii na zwierzę najlepiej usunąć zwierzę z domu, umyć dokładnie ściany, sufity, podłogi, uprać wszystkie ubrania, wyczyścić dywany i tapicerkę oczyszczaczem parowym.
Jeżeli decydujemy się na pozostawienie ulubieńca, przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby nie decydować się na kolejne zwierzę domowe. W przypadku posiadania zwierzątka przez alergika trzeba pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu poniższych zasad:
- Zwierzęta nie powinny mieć dostępu do miejsc przebywania domowników, a bezwarunkowo do sypialni
- Legowisko zwierzęcia należy regularnie prać.
- Zwierzę należy często kąpać i regularnie wyczesywać na otwartej przestrzeni, a nie w domu pl.wikipedia.org.
- Podobne środki ostrożności dotyczą całego mieszkania, należy regularnie zmywać ściany i sufity, prać dywany i wykładziny oraz tapicerkę mebli.