Cała prawda o żylakach

dancer with salsa shoes and black midi dress


Żylaki, to nic innego jak przewlekła niewydolność żylna występująca u około 8-9% światowej populacji. Występują zazwyczaj na kończynach dolnych, chociaż nie jest to regułą, bowiem mogą się umiejscowić także w dolnym odcinku tułowia. Wbrew pozorom żylaki nie są błahym problemem – są jedną z chorób układu krwionośnego, która uwidacznia się w charakterystyczny sposób, a mianowicie zgrubieniem i uwypukleniem żył, które w wielu przypadkach ulegają przebarwieniom.

Dopatrując się przyczyn możemy wymienić podłoże genetyczne, oraz szereg czynników wypływających na ich powstawanie, jak między innymi: siedzący tryb życia, otyłość (może utrudniać poruszanie się), gorące i długie kąpiele (w tym korzystanie z sauny), ciąża, zakrzepica żył jak również ich zapalenie. Co ciekawe, żylaki występują w dużej mierze u kobiet www.mp.pl. Wiek ma również znaczenie – mało która nastolatka posiada żylaki, z kolei kobiety po 40, 50 czy 60 roku życia mają je o wiele częściej.

PIERWSZE OBJAWY

Zdecydowana część społeczeństwa bagatelizuje pojawienie się na nogach „niewielkich pajączków” twierdząc, że tak po prostu musi być. Myślą, że taki stan rzeczy nie ulegnie pogorszeniu, a odpowiednie rajstopy skutecznie zamaskują nieestetyczny problem. Otóż w praktyce jest całkiem odwrotnie. Żylaki bowiem rozwijają się bardzo wolno, a o ich wczesnym stadium zazwyczaj alarmuje:

  • obrzęk kończyn dolnych (nóg),
  • ból nasilający się najczęściej wieczorem, tuż po pracy,
  • charakterystyczne uczucie ciężkości nóg.

Jeżeli jeden z wyżej wymienionych objawów dotyczy nas, nie ma chwili do stracenia – niezbędna staje się wizyta u lekarza rodzinnego, który skieruje pacjenta do flebologa (specjalisty od chorób żył). W dokładnej diagnostyce choroby pomoże badanie USG, warikografia i termografia ciekłokrystaliczna. W dalszej kolejności ustalany jest indywidualny tok leczenia, które dzieli się na leczenie farmakologiczne, zachowawcze i w ostateczności operacyjne.

NAJWAŻNIEJSZA PROFILAKTYKA

Celem zapobiegnięcia żylakom lekarze zalecają nienadużywanie gorących kąpieli, niedopuszczenie do wystąpienia otyłości oraz powiązana z tym dbałość o aktywność fizyczną, a także, co istotne, unikanie ciasnych spodni https://pl.wikipedia.org/wiki/Objaw_Homansa. O ile można przestrzegać tych kilku zasad, o tyle sprawa wygląda bardziej poważnie, jeżeli wykonywana praca wymaga przebywania w pozycji siedzącej. Wtenczas zalecane jest jak najwięcej ruchu – spacer po biurze, rozprostowanie kości i noszenie wygodnego obuwia (unikanie wysokich obcasów). Wtenczas zalecane jest jak najwięcej ruchu – spacer po biurze, rozprostowanie kości i noszenie wygodnego obuwia (unikanie wysokich obcasów)

Rate this post